甘肃电信某地市分公司去投标当地智慧项目?直接被废标

运营商财经网
Nov 06

运营商财经网 陈聪敏/文

近日,中国电信某地分公司参与当地的一个智慧化提升项目,却直接被废标,什么情况?

该项目为甘肃省陇南市某县的全域旅游智慧化提升项目,主要是对全域的文旅资源配套服务体系进行智能化升级改造,涵盖方案设计、初步设计、软件开发、系统集成、平台建设、数据实施等。

项目概算6000万元,招标标段合同估算价为5345万元。

根据公示,该项目共有7家投标人,其中,中国电信陇南分公司直接“顶格报价”,其投标金额为6000万元。

此外,中通服建设旗下的中通服咨询设计研究院也参与投标了,报价5100万元;讯飞智元信息科技有限公司报价5320万元。

值得一提的是,项目废标情况显示,中国电信陇南分公司因无相关证明材料被废标,具体是什么证明材料并未说明。难道是因为报价不合理?

天眼查信息显示,目前,陇南电信的负责人为王阳。

10月19日,中标结果公示,讯飞智元成功中标。

难道中国电信陇南分公司就不想中标,只是来参与下?现在三大运营商都很重视政企项目的汇款,放弃了很多很多政企项目的中标机会。

(责任编辑:陈聪敏)

海量资讯、精准解读,尽在新浪财经APP

Disclaimer: Investing carries risk. This is not financial advice. The above content should not be regarded as an offer, recommendation, or solicitation on acquiring or disposing of any financial products, any associated discussions, comments, or posts by author or other users should not be considered as such either. It is solely for general information purpose only, which does not consider your own investment objectives, financial situations or needs. TTM assumes no responsibility or warranty for the accuracy and completeness of the information, investors should do their own research and may seek professional advice before investing.

Most Discussed

  1. 1
     
     
     
     
  2. 2
     
     
     
     
  3. 3
     
     
     
     
  4. 4
     
     
     
     
  5. 5
     
     
     
     
  6. 6
     
     
     
     
  7. 7
     
     
     
     
  8. 8
     
     
     
     
  9. 9
     
     
     
     
  10. 10